Funkcja spania

Mechanizm rozkładania typu „delfin”

Obszerne sofy narożnikowe bardzo dobrze sprawdzą się w charakterze łóżka. Umieszczony w nich mechanizm „delfin” jest obecnie najpopularniejszym oraz najbardziej cenionym systemem rozkładania sof. Pomimo tego, że narożniki wyglądają na dość masywne meble, to ich konstrukcja wzbogacona o system wspomagania pozwala na samodzielne rozłożenie sofy bez większego wysiłku. W celu rozłożenia na początek należy wysunąć wózek spod siedziska, następnie podnosić górną jego część, do momentu zrównania elementu wózka z powierzchnią sofy. Rozłożony narożnik spokojnie pomieści jedną osobę, często również i dwie; jest zatem duży, a przy tym wygodny. Dodatkowo na przeciwległym boku narożnika najczęściej znajdziemy pojemny schowek. Umieszczanie w nim pościeli jest bardzo przyjemną czynnością, ponieważ siedzisko po podniesieniu utrzymuje się w górze, a my bez niczyjej pomocy możemy schować pościel do komory. 
 

Wersalka z systemem rozkładania klik-klak

System rozkładania klik-klak to najprostszy system rozkładania sof, dobrze znany z popularnych w okresie PRL-u wersalek. Rozkładanie i składanie w tym systemie jest zdecydowanie najszybsze. Unosimy siedzisko, a następnie przyciskamy je do oparcia aż usłyszymy charakterystyczne „klik-klak”. Wówczas możemy opuścić siedzisko uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię. Wersalka z systemem rozkładania klik-klak bardzo często wyposażona jest w pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem. 
 

Amerykanka z systemem rozkładania klik-klak

System rozkładania klik-klak to najprostszy system rozkładania sof, dobrze znany z popularnych w okresie PRL-u sofek Rozkładanie i składanie w tym systemie jest zdecydowanie najszybsze. Unosimy siedzisko, a następnie przyciskamy je do oparcia aż usłyszymy charakterystyczne „klik-klak”. Wówczas możemy opuścić siedzisko z jednoczesnym wysuwaniem do przodu  uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię. ameykanka z systemem rozkładania klik-klak bardzo  wyposażona jest w duzy  pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

System rozkładania sofy DL

System rozkładania DL stosowany jest zarówno w sofach, jak i w narożnikach. Rozkładanie w tym systemie sofy z funkcją spania jest bardzo proste – najpierw wysuwamy siedzisko, a następnie składamy oparcie. Uzyskana w ten sposób powierzchnia do spania jest dość równomierna i sprężysta. Dużą zaletą kanap w systemie rozkładania DL jest zazwyczaj duży pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

System DL stosowany w narożnikach

Wygodne rozkładanie funkcji, polegające na odchyleniu oparcia mebla do przodu. Powierzchnia spania jest sprężysta, a to dzięki zastosowaniu formatek kieszeniowych. Każda z nich działa niezależnie od siebie, co zwiększa komfort leżenia i siedzenia.